Message for international students/Mesaj pentru studentii internationali

Dear international students of TUCN,

We are all facing difficult times, but it is so much more challenging to face uncertainty when being far away from home and those dear to us. It surely is now that we must turn towards our inner strength and our values. This is a time for courage, patience, faith, connectedness and community.
With this in mind, I am offering a message of encouragement and support. Do your best to keep your mind focused on what is in your own control at present and your body active (even when being inside). Most important, make efforts to stay connected with anyone you feel you can talk to.
Should you feel like, know that we can get in touch through Facebook, email and video-call.
Stay safe and let’s get through this together!
Irina Cohut, psychologist and counsellor at TUCN’s Centre for Career Counselling and Guidance
Contact: psih.ococ@ococ.utcluj.ro
Facebook: Consiliere Universitatea Tehnica

/////////////////////////////////////////////

Dragi studenți internaționali ai UTCN,

Trecem cu toții prin timpuri dificile, însă este cu atât mai mare provocarea pentru cei care sunt departe de acasă și cei dragi lor. Cu siguranță acum este momentul să ne orientăm spre puterea noastră interioară și spre valorile noastre personale. Acesta este momentul pentru curaj, răbdare, credință, conectare și comunitate.

Cu acestea în minte, vă transmit un mesaj de încurajare și suport. Faceți tot ce puteți să vă păstrați mintea focalizată pe ceea ce este în controlul vostru în prezent și corpul activ (chiar dacă rămânem cu toții înăuntru). Cel mai important, faceți eforturi de a rămâne conectați cu orice persoană cu care simțiți că puteți să vorbiți.

În cazul în care doriți, putem să intrăm în legătură prin Facebook, email și video-call.

Aveți grijă de voi și haideți să trecem prin perioada aceasta împreună!
Irina Cohut, psiholog consilier în cadrul Centrului de Consiliere și Orientare în Carieră al UTCN

Contact: psih.ococ@ococ.utcluj.ro
Facebook: Consiliere Universitatea Tehnica