Proiectul Transfer de cunoastere la agentul economic „Bridge Grant”
Imbunatatirea tehnologiei de fabricatie a caramizilor "eco-friendly"

Descrierea proiectuluiConsortiu Obiective Buget EchipaParticipari conferinteEvenimente

Organizare cursuri de vara “Proiectarea si reabilitarea cladirilor din zidarie”, 26-30 Iunie 2017

Organizatori: Universitatea Tehnica din Cluj Napoca

Subiectele abordate au avut un puternic caracter interdisciplinar fiind axate pe probleme legate de proiectarea si reabilitarea structurala a cladirilor din zidarie, proiectarea acustica, termica, scenarii la incediu, etc. La eveniment au participat studenți de la nivel master si doctorat din cadrul Facultatii de Constructii si Inginerie Electrica.

Profesori invitati : Prof.dr.ing.Ioan Pop, Prof.dr.ing. Ioan Moga, Conf.dr.ing. Munteanu Constantin, Conf.dr.ing. Ligia Moga, Sef l.dr.ing. Ovidiu Prodan, Sef.l.dr. ing. Alexandru Chira, Sef l.dr.ing. Roxana Tamas-Gavrea, Sef l.dr.ing. Ruxandra Darmon, As.dr.ing. Levente Czumbil, drd.ing. Ancuta Magureanu.

Training “Procesul tehnologic de fabricare al blocurilor ceramice", anul 2017

Organizatori: Universitatea Tehnica din Cluj Napoca in colaborare cu Cemacon SA

Training “Procesul tehnologic de fabricare al blocurilor ceramice, anul 2018

Organizatori: Universitatea Tehnica din Cluj Napoca in colaborare cu Cemacon SA

Organizare seminarii, in anul 2018:

• Sef.l dr. ing. Gyorgy Thalmaier - Metode pentru determinarea porozitatii si a dimensiunii  porilor
  • Conf.dr.ing.Nicoleta Cobirzan - Aspecte referitoare la proiectarea cladirilor in contextul nZEB
  • Drd. Ing. Ancuța Măgurean - Metode avansate de modelare pentru clădiri cu consum de energie aproape zero (nZEB):  Introducere în calculul numeric al punților termice cu ajutorul programului Therm. Noțiuni teoretice și exemple de calcul
  • Conf.dr.ing Nicoleta Cobirzan, Dr.ing. Andrei Ceclan - Aspecte privind proiectarea cladirilor nZEB. Materiale si sisteme constructive. Analiza ciclului de viata – Criterii de Sustenabilitate.

• Dr. Mihaela Streza - Metode de investigare termica a blocurilor ceramice

PN-III-P2-2.1-BG-2016-0203