Contact

Departament: Mecanica Constructiilor Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca, Facultatea de Constructii
Sala 204/B, Etaj 2, Str. Constantin Daicoviciu, nr 15, Cladirea Turn, Facultatea de Constructii Cluj Napoca
Email: Mircea.Botez[at]mecon.utcluj.ro
Email: Marius.Buru[at]mecon.utcluj.ro

Anunturi

Descriere

Concursul Profesional Ştiinţific Studenţesc de Rezistenţa Materialelor „C. C. Teodorescu” este unul dintre cele mai longevive concursuri naționale adresate studenților universităților tehnice.
Prima ediție a Concursului a avut loc în anul 1969 la Timișoara.

Concursul este organizat pe trei domenii: mecanic, nemecanic şi construcţii. Numărul de participanţi dintr-un centru universitar este de maximum 3 (trei) studenţi, pentru fiecare secţiune la care se concurează.

La profilul Conctrucții, unde studenții facultății noastre au participat cu succes încă de la primele ediții, subiectul conține patru tipuri de probleme. Programa analitică din care acestea fac parte înglobează următoarele capitole:
I. Solicitări axiale
II. Încovoiere plană
III. Torsiunea
IV. Solicitări compuse

În decursul timpului pregătirea studenților a fost asigurată de către următoarele cadre didactice: Prof. dr. ing. I. Martian, Prof. dr. ing. A.M. Ioani, Conf. dr. ing. H.L. Cucu, Asist. ing. D. Suciu.

În prezent, pregătirea studenților se desfășoară sub îndrumarea Asist. dr. ing. M. Botez și Asist. dr. ing. M. Buru.

Editii Anterioare

Ediția XXXVII – 2018 10-12 mai 2018, Pitești

Ediția XXXV – 2017 11-13 mai 2017, Iași

Ediția XXXIV – 2016 19-21 mai 2016, București